Restaurování dřevěného nábytku
Pod pojmem restaurátorství se schovává záchrana či odborné opravy starožitností a uměleckých děl, na kterých se podepsalo působení přírodních vlivů, zub času i neodborná ruka člověka. Pokud tedy vlastníte starý dřevěný nábytek, který oplývá uměním řemeslníků z dřívějších dob a máte k němu citovou vazbu, třeba jako památku po milované osobě, je na místě kontaktovat profesionála.
Restaurátor
Říká se, že restaurátor je svým způsobem člověk devatera řemesel. Musí být manuálně zručný truhlář s výtvarným nadáním, prostorovým viděním, znát základy chemie a poradit si i s nějakým tím železem. Je potřeba mít znalosti z dějin umění i architektury a to vše završit trpělivostí. Restaurátor je umělec, nicméně ve výsledku nesmí být na restaurovaném díle po umělcově osobnosti ani stopa. Takže možná i trocha toho sebezapření není ke škodě.
Restaurování nábytku
Jak restaurování nábytku probíhá? Samotný proces začíná důkladným průzkumem díla a zjištěním provenience, což určí původ, kulturní směr či tradice díla. Po zhodnocení stavu navrhnu a vysvětlím, jaký postup a opravy budou nezbytné a určím cenovou relaci provedených prací. Ke každé zakázce přistupuji individuálně, postup volím vždy takový, jaký pro vás bude přijatelný. Pořídím fotodokumentaci při převzetí díla, v průběhu oprav i hotovou práci a vy budete mít neustále přehled o průběhu prací či případných změnách.
Co vám mohu nabídnout?
- Rekonstrukci starého nábytku a jeho části
- Renovace nátěru
- Drobné opravy (drobné prasklinky, prasklé části nábytku, vypadlé suky, vydutí dýhy)
- Doplnění chybějících částí nábytku
- Likvidace červotoče a zpevnění napadeného dřeva
- Intarzie (skládání a lepení dýh různých struktur a barev)
- Opravy dřevořezeb
Vůně starých časů…
V dnešní době plné moderních technologií a pásové výroby je potřeba ponechat vzpomínky a úctu ke dřívějším řemeslníkům, umělcům a tradičním postupům, bez nichž by dnes váš hodnotný nábytek, kterému chcete vdechnout nový vzhled, vůbec nebyl.